Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

W Nadleśnictwie Bircza dominują siedliska lasu górskiego świeżego oraz lasu wyżynnego świeżego. Głównymi gatunkami lasotwórczymi są buk i jodła.

Dominującym siedliskiem leśnym jest las górski świeży (49,25%) i las wyżynny świeży (47,42%).

Powierzchniowy udział siedliskowych typów lasu w Nadleśnictwie Bircza i w rozbiciu na obręby leśne, obrazuje poniższy diagram.

Powierzchniowy udział gatunków panujących w poszczególnych typach siedliskowych lasu w Nadleśnictwie Bircza przedstawiono na poniższym diagramie.

Należy zauważyć wysoką zgodność składów gatunkowych w poszczególnych TSL. Na siedlisku LGŚW (49,3% powierzchni leśnej) największą powierzchnię zajmuje jodła 35,81% i buk 32,08%, ze znacznym udziałem sosny 25,88%. Gatunkami panującymi na LWYŻŚW (47,42% powierzchni leśnej) jest odpowiednio:sosna 37,96%, jodła 33,36% i buk 18,40%.

Nadleśnictwo sukcesywnie przebudowuje drzewostany sosnowe, występujące na gruntach porolnych. Zastosowany rozmiar (tempo) przebudowy wynika z dobrego stanu zdrowotnego tych drzewostanów i z tego tytułu nie należy skracać wieku rębności.

Drzewostany Nadleśnictwa Bircza odznaczają się znacznym zróżnicowaniem wiekowym. Powierzchniowo i miąższościowo przeważają drzewostany klasy odnowienia. Znaczący jest udział drzewostanów w przedziale wiekowym od 61 do 70 lat.

Strukturę klas wieku w nadleśnictwie przedstawia poniższy diagram.

W skali całego Nadleśnictwa Bircza struktura wiekowa drzewostanów z przewagą starszych klas wieku, jest korzystna w kontekście stosowanych sposobów zagospodarowania rębniami złożonymi ze średnim i długim okresem odnowienia. Rozkład zapasu w klasach i podklasach wieku oraz duży udział drzewostanów w klasie odnowienia zapewnia trwałość lasu i ciągłość użytkowania drzewostanów.

W porównaniu z poprzednimi rewizjami urządzania lasu w Nadleśnictwie Bircza następuje wzrost zasobów drzewnych i przeciętnej zasobności.

Kształtowanie średniej zasobności w poszczególnych rewizjach:

Średni wiek drzewostanów Nadleśnictwa Bircza od I rewizji urządzenia lasu również systematycznie wzrasta.

 

 

 

Źródło danych :

PUL Nadleśnictwa Bircza na lata 2017-2026

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości połączone z podsumowaniem projektu ,,Tolerancja i Niepodległość”.

Uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości połączone z podsumowaniem projektu ,,Tolerancja i Niepodległość”.

W dniu 11 listopada 2019r. w Birczy odbyły się uroczystości Patriotyczne z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Birczy, następnie przemaszerowano przed budynek GOKSit gdzie odśpiewano hymn Polski oraz dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Mieszkańców Gminy Bircza z okresu odrodzenia Niepodległości Polski. Tablicę poświęcił Ks. Prałat Stanisław Kot- dziekan dziekanatu birczańskiego. Pod tablicą przybyłe delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców Gminy Bircza złożyły wieńce oraz zapaliły znicze. Wieniec od Nadleśnictwa Bircza złożyła delegacja z Panem Nadleśniczym Zbigniewem Kopczak na czele. Następnie przemaszerowano na Stary Cmentarz gdzie poświęcono nowy nagrobek ówczesnego bohatera ziemi birczańskiej Stanisława Szubera zaangażowanego działacza na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz za działalność w ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Pod pomnikiem Stanisława Szubera przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze. Wieniec złożyła również delegacja pracowników Nadleśnictwa Bircza. Uroczystości zakończyły się w sali widowiskowej GOKSiT w Birczy gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Birczy przygotowali akademię muzyczno- taneczną. W GOKSit można było podziwiać również nowo otwartą wystawę na temat: ,,Bircza w godzinie Niepodległości- dokumenty oraz portrety mieszkańców”.