Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

Na terenie nadleśnictwa formy ochrony przyrody w postaci użytków ekologicznych uznano Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 18 listopada 2002 r. i Uchwałą Nr LVIII/445/2002 Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 18 czerwca 2002 r. oraz ustalono Uchwałą Nr LXXV/75/2022 Rady Gminy Bircza z dnia 22 września 2022r i Uchwałą Nr LVIII/411/2022 Rady Gminy Fredropol z dnia 9 grudnia 2022r..

Łączna powierzchnia użytków wynosi 394,06 ha (26 zespołów i 12 pojedynczych obiektów).

 

Użytki ekologiczne na terenie Nadleśnictwa Bircza utworzono w celu ochrony pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, to jest: kęp drzew i krzewów, torfowisk, płatów nie użytkowanej roślinności, bagien, muraw kserotermicznych oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym miejsc ich przebywania i rozrodu.

Użytki ekologiczne znajdujące się na terenach dawnych wsi to głównie pozostałości przydomowych sadów owocowych, inne to zarośla wierzbowe w strefie łęgów, reprezentowane przez wikliny nadrzeczne Salicetum triandro-viminalis oraz zarośla wierzby uszatej Chaerophyllum hirsutum-Salix aurita.

 

Na większości użytków w wyniku postępującej sukcesji występują zarośla
z tarniną i głogiem, tzw. czyżnie Rubo fruticosi-Prunetum spinosae. Użytki występujące na mokrych i wilgotnych łąkach porastają ziołorośla wiązówkowo-bodziszkowe Filipendulo-Gieranietum, ziołorośla z miętą długolistną Filipendulo-Menthetum longifoliae i ziołorośla sitowe Scirpetum silvatici.

Na szczególną uwagę zasługują użytki ekologiczne w obrębie Nowe Sady: na terenie leśnictwa Borysławka skupisko jałowca Juniperis communis oraz rzadkich roślin kserotermicznych, natomiast na terenie leśnictwa Posada Rybotycka stanowisko rzadkiego gatunku – ostrożenia siedmiogrodzkiego Cirsium decussatum.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spotkanie opłatkowe przewodników turystycznych i leśników.

Spotkanie opłatkowe przewodników turystycznych i leśników.

W dniu 19 stycznia 2020r. w Ośrodku Caritas w Myczkowcach odbyło się spotkanie opłatkowe przewodników turystycznych i leśników. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez Ks. bp Edwarda Białogłowskiego. Po mszy św. w auli ośrodka zgromadzeni goście wspólnie zakolędowali i złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Znaczenie dzikich roślin w symbolice i obrzędowości świąt przedstawił Pan Adam Szary, następnie Pan Adam Leń omówił temat ,,Kresy nam bliskie- znane i mniej znane”, na zakończenie o Bieszczadach odnalezionych i nadal odkrywanych swoją prelekcję wygłosił Pan Zbigniew Maj. W uroczystości wzięli udział min. Pan Bogdan Rzońca- europoseł, Pan Adam Śnieżek- poseł na Sejm, Pan Artur Królicki Z-ca Dyrektora RDLP w Krośnie, Pan Stanisław Kucharzyk- Z-ca Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Pan Andrzej Olesiuk- Starosta Leski, Panowie i Pani wójt lokalnych gmin, Komendanci Powiatowi Policji i Straży Pożarnej, Nadleśniczowie lokalnych Nadleśnictw oraz bardzo liczne grono podkarpackich przewodników turystycznych oraz leśników. Uroczystość zorganizował ks. Bogdan Janik Dyrektor OWR Caritas w Myczkowcach.