Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne

Na terenie nadleśnictwa formy ochrony przyrody w postaci użytków ekologicznych uznano Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 18 listopada 2002 r. i Uchwałą Nr LVIII/445/2002 Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 18 czerwca 2002 r. oraz ustalono Uchwałą Nr LXXV/75/2022 Rady Gminy Bircza z dnia 22 września 2022r i Uchwałą Nr LVIII/411/2022 Rady Gminy Fredropol z dnia 9 grudnia 2022r..

Łączna powierzchnia użytków wynosi 394,06 ha (26 zespołów i 12 pojedynczych obiektów).

 

Użytki ekologiczne na terenie Nadleśnictwa Bircza utworzono w celu ochrony pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk, to jest: kęp drzew i krzewów, torfowisk, płatów nie użytkowanej roślinności, bagien, muraw kserotermicznych oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin i zwierząt, w tym miejsc ich przebywania i rozrodu.

Użytki ekologiczne znajdujące się na terenach dawnych wsi to głównie pozostałości przydomowych sadów owocowych, inne to zarośla wierzbowe w strefie łęgów, reprezentowane przez wikliny nadrzeczne Salicetum triandro-viminalis oraz zarośla wierzby uszatej Chaerophyllum hirsutum-Salix aurita.

 

Na większości użytków w wyniku postępującej sukcesji występują zarośla
z tarniną i głogiem, tzw. czyżnie Rubo fruticosi-Prunetum spinosae. Użytki występujące na mokrych i wilgotnych łąkach porastają ziołorośla wiązówkowo-bodziszkowe Filipendulo-Gieranietum, ziołorośla z miętą długolistną Filipendulo-Menthetum longifoliae i ziołorośla sitowe Scirpetum silvatici.

Na szczególną uwagę zasługują użytki ekologiczne w obrębie Nowe Sady: na terenie leśnictwa Borysławka skupisko jałowca Juniperis communis oraz rzadkich roślin kserotermicznych, natomiast na terenie leśnictwa Posada Rybotycka stanowisko rzadkiego gatunku – ostrożenia siedmiogrodzkiego Cirsium decussatum.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

,,80 ROCZNICA WOJNY OBRONNEJ W 1939 R.”

,,80 ROCZNICA WOJNY OBRONNEJ W 1939 R.”

12 września 1939 r. odbyła się jedna z bitew kampanii wrześniowej, bitwa pod Borownicą. Żołnierze z 17. Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej pod dowództwem ppłk. dypl. Beniamina Kotarby wyparli z Borownicy niemieckich żołnierzy z 2. Dywizji Górskiej. Jednak po otrzymaniu posiłków okupanci okrążyli wioskę i zabili stacjonujących tam polskich żołnierzy oraz mieszkańców. Podaje się, że w trakcie bitwy zginęło 65 polskich żołnierzy w tym Ppłk. Beniamin Kotarba, awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika przez marszałka Rydza-Śmigłego.

Uroczystości rozpoczęły się przy Krzyżu i Obelisku nad ,,Czarnym Potokiem” gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, następnie przy pomniku pomordowanych mieszkańców Borownicy odśpiewano hymn państwowy, wysłuchano przemówienia Wójta Gminy Bircza, zaprezentowano marsz 17. Pułku Piechoty, wysłuchano rysu historycznego, wręczono odznaczenia, odmówiono modlitwę za pomordowanych, zaginionych i zmarłych mieszkańców Borownicy. Następną częścią uroczystości była Msza Święta w intencji żołnierzy 17. Pułku Piechoty oraz Armii ,,Karpaty” po czym przemaszerowano na cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach poległych. Wieńce przy krzyżu oraz na cmentarzu złożyła również delegacja pracowników Nadleśnictwa Bircza z Nadleśniczym Panem Zbigniewem Kopczak na czele.