Wydawca treści Wydawca treści

Retencja górska

O projekcie adaptacji górskiej

Nazwa projektu: Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich
Planowany okres realizacji: 2016-2022 r.

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w górskich ekosystemach leśnych. Podjęte działania będą ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary.

Cel główny projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację kompleksowych działań dotyczących zabezpieczenia lasów przed kluczowymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Obejmą one rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach górskich.

Projekt wykorzystuje kompleksowe zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne. Planowane są w większości małe obiekty/budowle o prostej konstrukcji. Wybierane technologie mają nie pogarszać naturalnego środowiska przyrodniczego, preferuje się materiały naturalne.

W ramach projektu Nadleśnictwo Bircza realizuje dwa zadania:

  1. Budowa dwóch zbiorników  retencyjnych bocznych przy potoku Dobrzanka
  2. Przebudowa przepustów rurowych na obiekty łukowe o większym świetle, modernizacja brodów i ubezpieczenie brzegów potoku Dobrzanka.

W wyniku realizacji projektu zostanie wykonane 10 obiektów, w tym 1 zadanie kompleksowe,  ilość zretencjonowanej wody wyniesie  ok. 20 000 m3. Łączny szacowany koszt wydatków kwalifikowanych wynosi ok. 2,5 mln zł netto

 

 

 

 


Wydawca treści Wydawca treści


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem,
które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.


Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Na zamieszczonej ponizej interaktywnej mapie każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.


Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa:

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

 

Tekst: www.lasy.gov.pl

 

 

Akcja ,,#sprzątaMY” w Nadleśnictwie Bircza

 

20.09.2019r. od godzinie 11:30 do godziny 13:30 w Nadleśnictwie Bircza odbędzie się  akcja ,,#sprzątaMY”.  Akcja zostanie przeprowadzona w dwóch miejscach:

-Stara Bircza: na parkingu przy ścieżce Przyrodniczo- Dydaktycznej ,,Pomocna Woda” (49o41’22.6”N 22o28’13.5”E).

Koordynatorzy: Inżynier Nadzoru Ryszard Kapuściński (tel. 664034335), Leśniczy leśnictwa Leszczawa Dariusz Długosz (tel.668112329)

 

-Jureczkowa: przy ścieżce Przyrodniczo- Dydaktycznej ,,Park Podworski” (49o32’39.8”N 22o34’58.5”E).

Koordynatorzy: Inżynier Nadzoru Piotr Gwóźdź (tel. 664978936), Leśniczy leśnictwa Wojtkówka Krzysztof Dutkowski (tel.660797354), Leśniczy leśnictwa Trzcianiec Jacek Kozioł (tel. 668110704)

 

Worki, rękawice oraz szczegółowe informacje dostępne będą we wskazanych miejscach u koordynatorów.