Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa znajduje się obecnie 107 pomników przyrody, w ramach których objęto ochroną 164 egzemplarze drzew (w tym 13 pomników grupowych i 78 pojedynczych drzew ) oraz  17 szt. bluszczu pospolitego Hedera helix ( w tym 15 pojedynczych egzemplarzy i 1 grupa złożona z 2 egzemplarzy).


W strukturze gatunkowej drzew pomnikowych dominują dęby szypułkowe Quercus robur. Pozostałe gatunki to: buk zwyczajny Fagus silvatica, jawor Acer pseudoplatanus, jesion wyniosły Fraxinus excelsior, jodła pospolita Abies alba, lipa drobnolistna Tilia cordata, wiąz górski Ulmus glabra), grab zwyczajny Carpinus betulus, modrzew europejski Larix europea.

Wśród żywych drzew pomnikowych większość wykazuje dobry stan zdrowotny. Część to okazy martwe.

Grupowe pomniki przyrody tworzą głównie dęby szypułkowe. Większość to pozostałości dawnych parków podworskich (leśnictwo Kuźmina, oddz. 218a - grupa 31 dębów w przedziale wiekowym 170-250 lat i obwodzie 340-510 cm oraz leśnictwo Malawa, oddz. 131f - grupa 15 dębów w przedziale wiekowym 190-220 lat i obwodzie 315-442 cm). Warte uwagi są także okazałe około 200-letnie jodły (3 szt.) na terenie leśnictwa Turnica (oddz. 176d) o obwodzie od 330 do 420 cm.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jeleń zrogowany przez rywala

Jeleń zrogowany przez rywala

Nie kłusownik był przyczyną śmierci jelenia byka znalezionego w okolicy Arłamowa, lecz rywal, który ugodził go grotem swego poroża. Martwe zwierzę znaleźli aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty. Zanim doszło do ustalania okoliczności, wykorzystali ten fakt do medialnej napaści na myśliwych.

Zdjęcie martwego jelenia bez głowy z wyciętym fragmentem skóry pojawiło się na portalu FB z adnotacją: „Myśliwy, który skłusował, nadal pozostaje myśliwym”. Tymczasem fakty są następujące: W nocy 25 września 2018 r. oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych powiadomił telefonicznie leśniczego ds. łowieckich z Nadleśnictwa Bircza, o rzekomo skłusowanym jeleniu byku leżącym na łące w miejscowości Grąziowa.

Policja, z udziałem leśniczego, dokonała niezwłocznie wstępnych oględzin tuszy. W celu ustalenia przyczyny śmierci zlecono lekarzowi weterynarii dokonanie sekcji tuszy, która wykazała, że byk został zrogowany (zginął w walce z innym jeleniem). Zwierzę miało pękniętą wątrobę, złamane żebro i jedno płuco zalane krwią. W związku z takimi ustaleniami tuszę pozostawiono na miejscu dla drapieżników.

Poroże jelenia byka zostało przekazane do preparacji i będzie eksponowane w sali edukacyjnej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie”.

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Skrin informacji z FB Dzikie Karpaty