Wydawca treści Wydawca treści

Położenie Nadleśnictwa Bircza

Teren Nadleśnictwa Bircza położony jest na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich –południowa i wschodnia część leży w Karpatach Wschodnich.

Teren Nadleśnictwa Bircza położony jest na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich –południowa i wschodnia część leży w Karpatach Wschodnich (mezoregiony: Góry Sanocko-Turczańskie   i Płaskowyż Hyrowski ). Pozostała część to mezoregion Pogórza Przemyskiego reprezentujący Karpaty Zachodnie. Według regionalizacji klimatycznej Polski Romera, teren Nadleśnictwa należy do klimatu górskiego i podgórskiego. Sieć rzeczna na terenie Nadleśnictwa jak i w zasięgu jego działania w zdecydowanej większości należy do dorzecza Sanu (II rzędu) leżącego w zlewni Wisły – główne osie sieci rzecznej Nadleśnictwa stanowią prawe dopływy Sanu. Są to rzeki: Wiar i Stupnica. Południowo-wschodni kraniec Nadleśnictwa, należy do dorzecza Dniestru, wpływającego do Morza Czarnego. Układ i gęstość sieci rzecznej wykazują dużą korelację z rzeźbą terenu i budową geologiczną tworząc przepiękny kratowo – rusztowy układ grzbietów i cieków. Tereny Nadleśnictwa położone są w zakresie wysokości od 260 do 685 m n.p.m. i dominuje tu rzeźba terenu typowa dla pogórzy i gór niskich.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

,,80 ROCZNICA WOJNY OBRONNEJ W 1939 R.”

,,80 ROCZNICA WOJNY OBRONNEJ W 1939 R.”

12 września 1939 r. odbyła się jedna z bitew kampanii wrześniowej, bitwa pod Borownicą. Żołnierze z 17. Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej pod dowództwem ppłk. dypl. Beniamina Kotarby wyparli z Borownicy niemieckich żołnierzy z 2. Dywizji Górskiej. Jednak po otrzymaniu posiłków okupanci okrążyli wioskę i zabili stacjonujących tam polskich żołnierzy oraz mieszkańców. Podaje się, że w trakcie bitwy zginęło 65 polskich żołnierzy w tym Ppłk. Beniamin Kotarba, awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika przez marszałka Rydza-Śmigłego.

Uroczystości rozpoczęły się przy Krzyżu i Obelisku nad ,,Czarnym Potokiem” gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, następnie przy pomniku pomordowanych mieszkańców Borownicy odśpiewano hymn państwowy, wysłuchano przemówienia Wójta Gminy Bircza, zaprezentowano marsz 17. Pułku Piechoty, wysłuchano rysu historycznego, wręczono odznaczenia, odmówiono modlitwę za pomordowanych, zaginionych i zmarłych mieszkańców Borownicy. Następną częścią uroczystości była Msza Święta w intencji żołnierzy 17. Pułku Piechoty oraz Armii ,,Karpaty” po czym przemaszerowano na cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach poległych. Wieńce przy krzyżu oraz na cmentarzu złożyła również delegacja pracowników Nadleśnictwa Bircza z Nadleśniczym Panem Zbigniewem Kopczak na czele.