Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Na terenie  Nadleśnictwa Bircza zagrożenia mogące wpłynąć negatywnie na stan lasu dzieli się na trzy grupy:                          

- biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),

 - abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),

 - antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).


Zagrożenia abiotyczne
Czynnikami abiotycznymi mającymi największe znaczenie na naszym terenie są szkody od wiatrów, okiści oraz niskich i wysokich temperatur. Występują one jednak najczęściej pojedynczo lub grupowo na nie dużych powierzchni.


Zagrożenia biotyczne

Jednym z czynników zagrażających lasom na tym terenie jest zwierzyna płowa. Największe szkody, polegające na zgryzaniu lub spałowaniu sadzonek, wyrządzane są w uprawach i młodnikach. Dlatego corocznie Nadleśnictwo zabezpiecza chemicznie lub grodzi uprawy gatunków narażonych na zgryzanie (głównie Jd). Na terenie Nadleśnictwa stwierdzane są również coraz częściej szkody wyrządzane przez bobry ( głównie w infrastrukturze).
Z uwagi na dużą różnorodność gatunkową, dopasowanie drzewostanów do siedliska i ich dobrą kondycję zdrowotną zagrożenie od szkodników owadzich jest niewielkie.
Choroby grzybowe występujące na terenie Nadleśnictwa to głównie rak jodły. Jego rozprzestrzenianie jest ograniczane poprzez usuwanie starszych jodeł opanowanych przez raka, a w młodszych stadiach rozwojowych drzewostanu usuwanie tzw. "czarcich mioteł".

Jednakże największym problemem w chwili obecnej jest gwałtowny wzrost populacji jemioły w drzewostanach jodłowych. Na terenie Nadleśnictwa zainfekowanych jemiołą jest 56% drzewostanu jodłowego. Pasożyt atakuje głównie stare drzewa ( liczące ponad 100 lat). Główną przyczyną tego stanu są zmiany klimatyczne, przede wszystkim ocieplenie klimatu i długotrwałe susze. Działania ochronne prowadzone przez Nadleśnictwo polegają na usuwaniu (w trakcie prowadzenia zabiegów gospodarczych) starych obumierających lub już obumarłych drzew zasiedlonych przez pasożyta, głównie w celu zmniejszenia jego rozprzestrzeniania się oraz ochrony przed zainfekowaniem młodszych partii drzewostanów.

Zagrożenia antropogeniczne

Na terenie Nadleśnictwa pożary lasu występują sporadycznie.
Najbardziej uciążliwym czynnikiem antropogenicznym na terenie Nadleśnictwa jest zaśmiecanie lasu. W celu jego ograniczenia Nadleśnictwo corocznie przeprowadza „akcje sprzątania lasu”, w których udział biorą zarówno pracownicy Nadleśnictwa jak również zakładów usług leśnych działających na tym terenie.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości połączone z podsumowaniem projektu ,,Tolerancja i Niepodległość”.

Uroczystości z okazji Odzyskania Niepodległości połączone z podsumowaniem projektu ,,Tolerancja i Niepodległość”.

W dniu 11 listopada 2019r. w Birczy odbyły się uroczystości Patriotyczne z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Birczy, następnie przemaszerowano przed budynek GOKSit gdzie odśpiewano hymn Polski oraz dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Mieszkańców Gminy Bircza z okresu odrodzenia Niepodległości Polski. Tablicę poświęcił Ks. Prałat Stanisław Kot- dziekan dziekanatu birczańskiego. Pod tablicą przybyłe delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców Gminy Bircza złożyły wieńce oraz zapaliły znicze. Wieniec od Nadleśnictwa Bircza złożyła delegacja z Panem Nadleśniczym Zbigniewem Kopczak na czele. Następnie przemaszerowano na Stary Cmentarz gdzie poświęcono nowy nagrobek ówczesnego bohatera ziemi birczańskiej Stanisława Szubera zaangażowanego działacza na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz za działalność w ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Pod pomnikiem Stanisława Szubera przybyłe delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze. Wieniec złożyła również delegacja pracowników Nadleśnictwa Bircza. Uroczystości zakończyły się w sali widowiskowej GOKSiT w Birczy gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Birczy przygotowali akademię muzyczno- taneczną. W GOKSit można było podziwiać również nowo otwartą wystawę na temat: ,,Bircza w godzinie Niepodległości- dokumenty oraz portrety mieszkańców”.