Wydawca treści Wydawca treści

Obszar chronionego krajobrazu

Przemysko-Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy uchwały WRN w Przemyślu Nr XX/148/87 z dnia 25 czerwca 1987r. Obecnie jego powierzchnię i granice określa uchwała nr XLVIII/999/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014 r. (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2014 r., poz. 1959).

Obszar ma charakter podgórski, obejmuje niezbyt wysokie pasma wzgórz osiągające 430 m n.p.m., poprzecinane gęstą siecią cieków należących do górnej zlewni rzeki San. Lasy stanowią tu zaledwie 33,6% powierzchni. Obszar pełni również funkcję otuliny Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.

 

OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

wg stanu na dzień 10.03.2023 r.

 

Lp.

 

Nazwa

 

Powierzchnia

 

 

Dokument zatwierdzający

 

1

 

Przemysko- Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu

 

 

2966,77 ha*

 

Uchwała WRN w Przemyślu Nr XX/148/87 z dnia 25 czerwca 1987r.

Obecnie jego powierzchnię i granice określa uchwała nr XLVIII/999/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* na terenie Nadleśnictwa Bircza

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Jeleń zrogowany przez rywala

Jeleń zrogowany przez rywala

Nie kłusownik był przyczyną śmierci jelenia byka znalezionego w okolicy Arłamowa, lecz rywal, który ugodził go grotem swego poroża. Martwe zwierzę znaleźli aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty. Zanim doszło do ustalania okoliczności, wykorzystali ten fakt do medialnej napaści na myśliwych.

Zdjęcie martwego jelenia bez głowy z wyciętym fragmentem skóry pojawiło się na portalu FB z adnotacją: „Myśliwy, który skłusował, nadal pozostaje myśliwym”. Tymczasem fakty są następujące: W nocy 25 września 2018 r. oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych powiadomił telefonicznie leśniczego ds. łowieckich z Nadleśnictwa Bircza, o rzekomo skłusowanym jeleniu byku leżącym na łące w miejscowości Grąziowa.

Policja, z udziałem leśniczego, dokonała niezwłocznie wstępnych oględzin tuszy. W celu ustalenia przyczyny śmierci zlecono lekarzowi weterynarii dokonanie sekcji tuszy, która wykazała, że byk został zrogowany (zginął w walce z innym jeleniem). Zwierzę miało pękniętą wątrobę, złamane żebro i jedno płuco zalane krwią. W związku z takimi ustaleniami tuszę pozostawiono na miejscu dla drapieżników.

Poroże jelenia byka zostało przekazane do preparacji i będzie eksponowane w sali edukacyjnej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie”.

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Skrin informacji z FB Dzikie Karpaty