Wydawca treści Wydawca treści

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Birczańskie"

CO TO JEST LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYJNY?

Leśne kompleksy promocyjne są obszarami funkcjonalnymi o szczególnym znaczeniu społecznym, ekologicznym i edukacyjnym, obejmującymi duże i zwarte obszary lasu. Utworzone na obszarze całego kraju, pokazują zmienność warunków siedliskowych oraz różnorodność składu gatunkowego lasu. W ramach LKP leśnicy prowadzą wszechstronne rozeznanie i monitorowanie stanu biocenoz oraz dostosowują gospodarkę leśną do tych warunków, wspierają badania naukowe, promują zrównoważoną gospodarkę leśną i prowadzą edukację leśną społeczeństwa. LKP stanowią także forum współpracy leśników ze społeczeństwem. W radach naukowo-społecznych każdego LKP zasiadają przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, autorytety świata nauki, reprezentanci organizacji pozarządowych, przemysłu drzewnego, lokalnych mediów oraz osoby obdarzone szczególnym zaufaniem społeczności lokalnych.

 

 

 

Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Birczańskie - informacje ogólne:

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Birczańskie" został utworzony Zarządzeniem Nr 4 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w dniu 24 stycznia 2001r. na terenie całego Nadleśnictwa Bircza.
Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Birczańskie obejmuje swym zasięgiem teren Pogórza Przemyskiego oraz Gór Sanocko-Turczańskich. Obszar ten charakteryzuje się  walorami przyrodniczymi oraz turystycznymi. Lesistość obszaru jest bardzo wysoka, tj. ponad 61%.  Dominującymi siedliskami jest las górski świeży oraz las wyżynny świeży, z których przeważająca część to siedliska naturalne i zbliżone do naturalnych. W tej części Karpat najważniejszymi gatunkami lasotwórczymi jest jodła i buk. Na terenie LKP Lasy Birczańskie występują również drzewostany sosnowe na siedliskach zniekształconych, które znajdują się na gruntach porolnych. Obecnie leśnicy z Nadleśnictwa Bircza prowadzą na gruntach porolnych przebudowę drzewostanów sosnowych, czyli odtwarzają lasy o naturalnym składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem.

 

Cele utworzenia LKP „Lasy Birczańskie" :

  • Wszechstronne rozpoznanie stanu biocenoz siedlisk leśnych terenów podgórskich i górskich oraz dynamiki zachodzących w nich zmian;
  • Trwałe zachowanie lub odtwarzanie naturalnych walorów lasów na obszarze LKP Lasy Birczańskie;
  • Łączenie trwałej gospodarki leśnej z aktywną ochroną przyrody; zobacz Ochrona Przyrody
  • Prowadzenie prac badawczych i doświadczalnictwa leśnego dla wypracowania wniosków możliwych do wykorzystania przede wszystkim w terenach podgórskich i górskich
  • Prowadzenie szkoleń Służby Leśnej
  • Promowanie wielofunkcyjnej oraz zrównoważonej gospodarki leśnej
  • Prowadzenie edukacji leśnej społeczeństwa; zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną ! Odwiedź Nas, Poznaj Las!
  • Komunikacja ze społeczeństwem ; zachęcamy do polubienia strony Fanpage FB Nadleśnictwo Bircza, Lasy Państwowe

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las Medialny 2018

Las Medialny 2018

Wydarzenie LAS MEDIALNY 2018

29 października br. po raz kolejny leśnicy z Nadleśnictwa Bircza spotkali się z dziennikarzami przy Lesie Medialnym w miejscowości Łomna.  Las Medialny stał się symbolem pojednania ponad podziałami granicznymi i narodowościowymi. To właśnie 14 lat temu (tj. 16 października 2004 r.) Las Medialny został posadzony przez leśników, dziennikarzy i samorządowców m. in. z  Polski, Ukrainy i Słowacji.

Dziennikarz polskiego radia Rzeszów Marek Cynkar – inicjator leśnych spotkań żurnalistów sprzed lat,  podkreślił : „To był czas częstych spotkań Polaków i Ukraińców, którzy również mieli aspiracje do wspólnej Europy, a sadzenie lasu okazało się świetną okazją do integracji leśników, dziennikarzy i samorządowców z obu krajów”.

W tym roku dziennikarze i samorządowcy wspólnie z leśnikami wyznaczali drzewa do wycinki w ramach zabiegu hodowlanego w  młodniku. Leśnicy pokazali uczestnikom jak różnią się cięcia pielęgnacyjne w zależności od gatunku drzewa. Inaczej postępuje się ze zwartą sośniną, inaczej w świetlistych brzezinach, a jeszcze inaczej w młodnikach dębowych.

Wydarzenie przy Lesie Medialnym było również okazją do upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas spotkania Pani Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna wraz z przedstawicielami delegacji leśników z Ukrainy i Słowacji wspólnie posadzili przy Bramie do Lasu Medialnego sadzonkę dębu, tj. szczep słynnego dębu „Bartek”, który będzie upamiętniać ten szczególny rok dla Polski.