Wydawca treści Wydawca treści

Rys historyczny Nadleśnictwa Bircza

Rys Historyczny Nadleśnictwa Bircza
Lasy pozostające w zarządzie obecnego Nadleśnictwa Bircza w okresie międzywojennym stanowiły w większości wielką własność prywatną. Znaczne obszary leśne należały do Polskiej Akademii Umiejętności, a państwowe podlegały Nadleśnictwom Dobromil i Michowa.
W latach II wojny światowej wystąpiły szkody w lasach, spowodowane bezpośrednimi działaniami wojennymi. Pierwsze powojenne plany urządzania wykonane na początku lat pięćdziesiątych podkreślają zły stan lasu spowodowany rabunkowymi wyrębami i zupełnym brakiem pielęgnacji upraw i młodników. Na Pogórzu Przemyskim znaczący wpływ na przyszłą gospodarkę leśną miało wysiedlenie w latach 1944 – 1947 ludności ukraińskiej. Grunty przesiedleńców przejęło państwo pod koniec 1947 r. Praktycznie całość lasów na omawianym terenie znalazła się w jego rękach. Prowadzono wówczas intensywne prace zalesieniowe, które objęły 9 tyś [ha] gruntów.
Utworzone zostały nowe nadleśnictwa, w tym Bircza, Nowe Sady i Wojtkowa. Nie miały one ustabilizowanych granic, gdyż stanowiły zlepek różnych dawnych form własności. Solidne podstawy gospodarki leśnej na opisywanym terenie stworzyło dopiero definitywne urządzenie lasów. Wykonano je dla Nadleśnictw Bircza, Nowe Sady i Wojtkowa w latach 1963-68 r.
W połowie lat sześćdziesiątych na terenie nadleśnictw Bircza, Wojtkowa i Nowe Sady zaczęto tworzyć łowiecki ośrodek rządowy, istniejący do 1982 r., którego obecność miała negatywny wpływ na gospodarkę leśną tych terenów. W Arłamowie wybudowano pałac myśliwski wraz z zapleczem gospodarczym i socjalnym. Ogrodzono około 20 tys. [ha] lasów. Długość ogrodzenia (z siatki stalowej) wynosiła 120 km. Z okolicznych lasów zwabiano zwierzynę stosując dokarmianie i instalując w ogrodzeniu system tzw. skoczni, pozwalający na przedostanie się jej do środka, a uniemożliwiający wydostanie się na zewnątrz. Utrzymywano bardzo wysoki stan zwierzyny płowej, której obecność spowodowała szkody o katastrofalnym rozmiarze. Okresowa inwentaryzacja szkód wyrządzonych przez zwierzynę w lasach Nadleśnictwa Bircza, przeprowadzona w 1990 r. wykazała, że 57 % upraw i młodników było uszkodzonych w znacznym stopniu.
W 1975 r. w związku z reorganizacją podziału administracyjnego w lasach państwowych utworzono tzw. wielkie nadleśnictwa. Z dawnych Nadleśnictw: Bircza, Nowe Sady i Wojtkowa utworzono Nadleśnictwo Bircza, a dawne odrębne jednostki stanowią obręby leśne. Po 1990 roku Nadleśnictwo Bircza przejęło w zarząd ok. 2,5 tyś. [ha] gruntów w większości po byłym Wojskowym Gospodarstwie Rolnym,a także Państwowym Gospodarstwie Rolnym.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie z leśnikami dla przewodników górskich na Suchym Obyczu

Szkolenie z leśnikami dla przewodników górskich na Suchym Obyczu

1 grudnia  br. po raz kolejny leśnicy spotkali się z przewodnikami górskimi w ramach szkolenia z zakresu gospodarki leśnej i udostępniania lasu. W tym roku szkolenie odbyło się na terenie Nadleśnictwa Bircza.

Część terenowa odbyła się w pięknej zimowej scenerii Masywu Suchego Obycza. Leśnicy wraz z przewodnikami przeszli żółty szlak PTTK na Suchy Obycz, gdzie gospodarze Leśnictwa Turnica pokazali jak wygląda gospodarka leśna, czyli las objęty cięciami rębnymi, pielęgnacja lasu (trzebieże), wyłączony drzewostan nasienny oraz jeden z trzech przedsięwzięć wykonanych w Nadleśnictwie Bircza w ramach projektu Mała Retencja Górska, tj. przywrócenie ciągłości biologicznej potoku Kamionka .

Zostały poruszone bardzo ważne zagadnienia związane z  gospodarką leśną,  czyli naszą pracą, tj.: jak leśnicy chronią zasoby genowe gatunków drzew, w jaki sposób leśnicy stymulują procesy lasotwórcze i popierają naturalne odnowienie.Pokazano w jaki sposób uwzględniana jest ochrona przyrody przy poszczególnych zadaniach realizowanych w ramach gospodarki leśnej, np. uczestnicy mieli okazję obejrzeć jak wygląda 5% wyłączonego drzewostanu na powierzchni rębnej oraz zobaczyć  ile martwego drewna występuję w tutejszych lasach. Co najważniejsze uczestnicy mieli okazję się przekonać, że lasy w okolicach Turnicy są lasami gospodarczymi z ogromnymi walorami przyrodniczymi, które są zachowane w bardzo dobrym stanie przy stałym prowadzeniu gospodarki leśnej.

Podczas części kameralnej zostało podsumowane co uczestnicy widzieli w terenie. Pozostałe nadleśnictwa zaprezentowały nowe obiekty turystyczno-rekreacyjne. Nadleśnictwo Rymanów zaprezentowało rowerową ofertę turystyczną, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zaprezentowało  nowo powstałe wiaty turystyczne na Żukowie oraz niedaleko źródeł Strwiąża, Nadleśnictwa Lutowiska oraz  Baligród zaprezentowały ofertę turystyczną LKP Lasy Bieszczadzkie oraz Nadleśnictwo Komańcza przygotowało prezentację na temat roli leśników bieszczadzkich w ruchu oporu i konspiracji niepodległościowej podczas II Wojny Światowej.

W szkoleniu brali udział przewodnicy górscy: PTTK Przemyśl. PTTK Sanok, PTTK Krosno, PTTK Rzeszów, SPT „Karpaty” oraz przewodnicy niezrzeszeni. W roli organizatorów udział brało : Nadleśnictwo Bircza, Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwo Komańcza, Nadleśnictwo Lesko, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Nadleśnictwo Rymanów, Nadleśnictwo Lutowiska, Nadleśnictwo Krasiczyn oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w szkoleniu! Była to ogromna przyjemność dla nas spędzić dzień w towarzystwie przewodników górskich w pięknej zimowej scenerii Masywu Suchego Obycza!